Paslanmaz Çelik Nedir - Cheminox

İçeriğe git
PASLANMAZ ÇELİK NEDİR?
Paslanmaz çelik, esas olarak korozyon direncinden dolayı kullanılan bir dizi farklı çeliğin genel adıdır. Tüm paslanmaz çelikler minimum% 10,5 krom yüzdesini paylaşır. Korozyon direncini artırmak için diğer elementler, özellikle nikel ve molibden eklenmesine rağmen krom her zaman belirleyici faktördür. Malzemenin başarısı, benzersiz bir avantaja sahip olmasına dayanmaktadır.
Paslanmaz Çelik Nedir
Paslanmaz çelikteki krom, oksijene büyük bir etkileşime sahiptir ve çeliğin yüzeyinde moleküler seviyede bir krom oksit filmi oluşturacaktır. Filmin kendisi son derece incedir, yaklaşık 130 Angstrom ve bir Angstrom santimetrenin milyonda biridir. Bu katman pasif olarak tanımlanmıştır (diğer malzemeleri etkilemez veya etkilemez),inatçı (çelik tabakasına yapışır ve başka bir yere aktarılmaz) ve kendi kendini yenileyen (hasar görürse, çelikten daha fazla krom havaya maruz kalacak ve daha fazla krom oksit oluşturacaktır). Bu, bir paslanmaz çelik bıçağın yıllar boyunca günlük kullanımda tam anlamıyla aşınabileceği ve yine de paslanmaz kalacağı anlamına gelir.
Çoğu durumda paslanmaz çelik, en uygun maliyetli çözümdür. Paslanmaz çelikte bir bileşen veya imalat üretmek, paslanmaz çeliğin daha yüksek maliyeti ve işleme sırasında gereken uzmanlık nedeniyle sıradan çeliğin kullanılmasından genellikle daha pahalı olsa da, paslanmaz çeliğin bu kadar çekici bir malzeme olmasını sağlayan daha iyi yaşam döngüsü maliyetleridir.
Paslanmaz çeliğin kullanılması sayesinde, önemli ölçüde daha uzun bir hizmet ömrü ve ekipman için daha az bakım maliyeti elde edilebilir. Dahası, paslanmaz çelik tamamen geri dönüştürülebilir ve hizmet dışı bırakmada yüksek bir hurda değerine sahiptir.
© 2022 Cheminox Sanayi Kimyasalları A.Ş. Tüm hakları saklıdır.
Marmara Geri Dönüşümcüler Sanayi Ayçiçek Sk No 8 Şekerpınar Çayırova Kocaeli
T: 0 262 658 41 71
F: 0 262 658 41 51
E: cheminox@cheminox.com
İçeriğe dön